In memoriam Željka Cetinić

zeljka cetinic

 

Željka Cetinić 1949- 2016

 

 

IN MEMORIAM 

 

Naša draga kolegica, Željka Cetinić, arheologinja i muzejska savjetnica u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci,  preminula je 4. travnja 2016.g. nakon kratke i teške bolesti.   Ispraćaj drage kolegice  Željke Cetinić bit će u krugu uže obitelji.

  • Komemoracija će se održati u četvrtak, 7. travnja 2016., u 11 sati u  Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka.  

Biografija

Željka Cetinić rođena je u Splitu 17. listopada 1949. godine (djevojačko prezime: Piacun, a porijeklom je iz Sućurja na otoku Hvaru). U Splitu je završila gimnaziju, nakon čega je diplomirala na Grupi za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu te od 1981. godine radi kao kustos, a potom voditelj (1983.) Arheološkog odjela Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja. Zvanje višeg kustosa stječe 1994.godine.   Kao viši kustos, radila je na stručnoj arheološkoj i muzeološkoj obradi i prezentaciji šest zbirki Arheološkog odjela: prapovijesnoj, antičkoj, srednjovjekovnoj, numizmatičkoj, hidroarheološkoj i zbirci kamenih spomenika Muzeja. Inicijator je provedbi neophodnih restauratorskih zahvata i zaštite zbirke kamenih spomenika Muzeja.   U kratkom razdoblju od 2001. do 2003. bila je ravnateljica Muzeja.   Godine 2005. promaknuta je u zvanje muzejskog savjetnika, temeljem stručno-znanstvenih radova i arheoloških istraživanja na području Primorsko-goranske županije, posebno Grobnika i Vinodola.   Osobito je bila angažirana na arheološkim istraživanjima i to na polju nacionalne ranosrednjovjekovne arheologije.   Željka Cetinić sudjelovala je i na pripremi i realizaciji novog stalnog postava Arheološkog odjela Muzeja – Tragovi vremena.   Bila je član Hrvatskog arheološkog društva, Hrvatskog muzejskog društva te Povijesnog društva Rijeka. Od 1993. – 1997. bila je u Središnjem odboru HAD-a kao predstavnik za Primorsko-goransku, Istarsku i Ličko-senjsku županiju.   Željka Cetinić odlazi u mirovinu kao muzejski savjetnik 2010. godine.   Sudjelovala je na znanstvenim i stručnim skupovima, a njezini najznačajniji objavljeni radovi su:

  • Cetinić, Ž. (1996): Rezultati novijih arheoloških istraživanja Grobišća, Grobnički zbornik 4, Rijeka,  188-205

 

  • Cetinić, Ž. (1997): Iz povijesti Numizmatičke zbirke Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja  Rijeka,  Muzeologija 33/1996,  Zagreb, 32-49

 

  • Cetinić, Ž. (1998): Stranče – Gorica starohrvatsko groblje,  (katalog izložbe) Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka.

 

  • Cetinić, Ž., (2001) u: Biizantini, Croati, Carolingi – Alba e tramonto di regni e imperi /katalog izložbe/,  autor kataloških jedinica : VI.74a – b;  VI. 75; VI. 76a c;  VI.  77a – b, Santa Giulia – Museo  della città, Brescia, 47.

 

  • Cetinić, Ž., ( 2004) :Arheološki odjel / Archaeology Department , u:  Monografija Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Rijeka, 80 – 83.

 

  • Cetinić, Ž. (2011.): Stranče – Vinodol – Starohrvatsko groblje na Gorici, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka.